רבים אולי לא זוכרים, כיום בעידן המצלמה הדיגיטלית, אבל פעם היה דבר כזה שנקרא "פיתוח תמונות". במקום להעביר את התמונה למחשב (או כל יעד אחר שתרצו), היה צורך להעביר אותה לפיתוח בחנות צילום. פריצת דרך חשובה מבחינה זו, הציגו מצלמות מסוג שכונה Instant Camera, בהן התמונה פותחה לבד, מעצמה, בתוך זמן קצר. חלוצה בולטת בתחום זה, הייתה חברת פולארויד. Polaroid עברה תהפוכות רבות, פשטה רגל, נעלמה בפועל מהשטח לשנים רבות, אך בשנים האחרונות – הפתעה! The Impossible Project רכש את הזכויות על הידע והמותג שלה ותחת השם החדש Polaroid Originals, החל להוציא דגמים חדשים! את דגם OneStep 2 (בשנת 2017), דגם Polaroid Now (בשנת 2020) ובשנת 2021 את דגם Polaroid Go.

המצלמה המושלמת – טיפים לבחירה

בכדי לבחור היטב במצלמת פולארויד, כדאי לשים לב לנקודות הבאות:

מחיר

שימו לב שבעזרת המלצה על מוצרים מובילים, תוכלו ליצור רשימת אפשרויות ראשונית. אבל בסופו של דבר, תצטרכו לצמצם אותה ולהחליט מה לרכוש. יתכן שהמחיר יהווה שיקול מפתח נוסף, שיעזור לסנן אפשרויות.

נוחות שימוש

נוחות השימוש השוטף במצלמה חשובה מאוד. למשל, נוחות נשיאה ונוחות הצילום עצמו כמובן.

איכות התמונות

בשיטת צילום זו, התמונות לא יוצאות תמיד כמו שאנו רגילים כיום. יש מי שמחבבים מצלמות אלה דווקא בזכות תוצאות מיוחדות אלה ויש מי שלהיפך. אך חשוב להיות מודעים לכך.

הפיתוח

כמה תמונות ניתן לפתח בעזרת פילם בודד?  מה מחיר הפילם? מה מהירות הפיתוח?

עדשה / פוקוס / פלאש

תכונות העדשה, הפוקוס והפלאש, משמעותיות מבחינת התוצאה שתשיגו בצילום. למשל, האם הפוקוס ידני או אוטומטי?

הסוללה

בדגמי פולארויד הישנים, ישנה סוללה זעירה אשר מובנית בפילם (אין סוללה במצלמה!). דגמים חדשים יותר, כוללים סוללה נטענת מובנית.

העיצוב

לחלק ממצלמות הפולארויד יש עיצוב מיוחד משלהן, שאתם עשויים לחבב. באופן לא מפתיע, עיצוב זה שונה למדי ממה שמקובל כיום.

וידיאו

אל תשכחו, שמצלמות כאלה יכולות לצלם גם וידיאו. לכן, בבחירת מצלמת פולארויד, כדאי לבדוק גם את תכונות ויכולות צילום הוידאו.

מצלמת פולארויד: המדריך המלא לבחירה

המפתח לצילום מוצלח

אלה כמה טיפים לצלמים להשגת תוצאות טובות עם מצלמה כזו:

ללמוד

Instant Cameras וגם פולארויד באופן ספציפי, הם נושאים מיוחדים, שונים מעט מצילום רגיל. חשוב קודם כל, ללמוד זאת (ואת ההשלכות לכך) בנחת.

התאמות לצילום מקרוב

אם אובייקט הצילום קרוב יותר מ-1.2 מטר, יתחיל חוסר התאמה בין מה שהעדשה רואה למה שאתם רואים דרך המצלמה. המשמעות המעשית: לכוון יותר שמאלה ולמעלה.

כל תמונה שונה

עם מצלמת פולארויד, תקבלו למעשה שינויים קטנים בין תוצאות כל צילום, גם באותם התנאים. כך שניתן לקחת כמה תמונות, אחת אחרי השנייה ולבחור את זו שיצאה הכי קרוב לטעמכם.

להתחשב באור

מצלמות פולארויד נוטות להיות רגישות לתנאי התאורה, יותר מסוגי מצלמות אחרים. זה הוא לא בהכרח חסרון, כל עוד מודעים לכך. העיקרון הכללי, הוא שהן מתפקדות טוב יותר, ככל שיש יותר אור. כמו כן, מתוך מודעות להיבט הרגישות לאור, דגמי פולארויד שונים כוללים פלאש חזק. נצלו זאת.

לא מול האור

עם זאת, אל תצלמו כאשר ישנו מקור אור חזק היישר מולכם.

לסיכום

בחירה טובה במצלמת פולארויד, תספק לכם חוויית צילום מיוחדת ומהנה. הן בדגמים החדשים והמשוכללים יותר והן בדגמים הישנים, שעשויים לעניין אספנים וצלמים בכלל.