כבר מגיל צעיר אתם אלו שמחזיקים את המצלמה באירועים שונים ומתעדים את כולם? חולמים מאז ומתמיד על קריירה מגיל צעיר והמתנות שביקשתם מאמא ואבא לאורך השנים זה מצלמות וציוד צילום? ובכן – סביר מאד להניח שעכשיו בשנות התיכון שלכם, אתם כבר לוטשים עיניים אל עבר התפקיד שהכי יתאים לכם בצה״ל – צלם צבאי. השירות בתור צלם בצה״ל הוא שירות מאתגר ומעניין שיאפשר לכם לצבור ניסיון, ללמוד עוד על הצילום ולסלול לעצמכם את הדרך לקריירה בתור צלמים באזרחות. אז איך בדיוק מתקבלים לתפקיד הזה? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

שתהיו בטוחים – הכל מתחיל בצו הראשון

רגע לפני שנדבר על התפקיד עצמו, חשוב מאד להבין כי מדובר בתפקיד נחשק, כזה שהביקוש אליו הוא גבוה משמעותית מההיצע, ככה שאם אתם מעוניינים לשרת בתור צלמים, אתם חייבים להבין שצריך להילחם על זה כבר מהרגע הראשון. מהו הרגע הזה? הצו הראשון כמובן, המפגש הראשוני שלכם עם המערכת שבו אוספים עליכם נתונים ומתחילים למיין אתכם ולכוון אתכם לתפקיד בצבא. הצו הראשון הוא יום גורלי שישפיע באופן דרמטי על השיבוץ שלכם. לכן, זה לא רק חשוב שתביעו מהרגע הראשון התלהבות ומוטיבציה לשירות בתור צלמים צבאיים, זה קריטי גם שתתכוננו כראוי לכל שאר החלקים שלו ותראו בהם הצטיינות. כיום ישנם אתרים מובילים המאפשרים למלש״בים להתכונן ליום הזה ובהחלט אפשר לקבל מראש יתרון על פני המועמדים האחרים.

 

 

איך אפשר להתקבל לתפקיד?

כאמור, בראש ובראשונה כדאי שיהיו לכם את הנתונים הטובים ביותר וזה משהו שמתחיל בצו הראשון. שימו לב כי בנים עם פרופיל קרבי לא יוכלו לשרת בתור צלמים צבאיים בדרך כלל. באופן כללי זה תפקיד שלפעמים קשה להגיע אליו, בטח כשמדובר ביחידת הדוברות של צה״ל או גופי תקשורת אחרים של הצבא כמו יחידת ההסרטה של צה״ל, גל״צ או עיתון במחנה. זה נכון שהרבה אנשים מפעילים קשרים כדאי להגיע לתפקידים האלו, אבל האמת היא שזה אפשרי גם בלי קשרים מיוחדים, אם אתם מוכיחים את הכישרון והמוטיבציה שלכם.

מעבר לכך, התפקידים של צלמים במדורי צילום במיטות ובסיסים הם כאלה שפחות קשה להגיע אליהם. אפשרות לא רעה היא לעשות סקר והיכרות עם בסיסים העוסקים בתחומים שמעניינים אתכם ולנסות ליצור קשר עם המפקדים שם בעצמכם, עוד בתור תלמידים בתיכון. יש סיכוי לא שיהיה חיבור ושיתרשמו מכם, ככה שינסו למשוך אתכם לשירות באופן אקטיבי. בכל מקרה חשוב מאד לזכור שצריך להגיע נחושים ומוכנים לעבודה קשה ולפעמים קצת מרפקים. אף אחד לא ייתן לכם את התפקיד הזה סתם ככה בדרך כלל, אפילו אם אתם הצלמים הכי טובים בעולם.

התפקידים השונים של צלם צבאי

לקראת התהליך חשוב מאד להכיר את התפקידים השונים אליהם תוכלו להתקבל:

לסיכום

היחידות הכלל צהליות הן יותר נחשקות ויותר קשה להגיע אליהן. יחד עם זאת, גם בתפקידים אחרים מקבלים גישה לציוד צילום איכותי וצוברים הרבה ניסיון. בשורה התחתונה מומלץ לכוון אל כל התפקידים עוד לפני הגיוס ולפעול בכמה מישורים כדי להבטיח את זה. הכי חשוב זה לזכור שצריך להשקיע לא מעט בצו הראשון. בהצלחה!