עמותת אחינועם נחשבת לאחת מהעמותות המובילות בישראל בתחום החברתי, כאשר רבים אינם יודעים כי סיפור הגבורה של בן המשפחה רפי אדרעי ז"ל מהווה את אחת מהסיבות המרכזיות להקמתה של העמותה. למרות שעברו שנים רבות מאז מותו, הוא ממשיך ללוות את בני המשפחה ולספק להם השראה לעבודה חברתית ענפה. מי היה רפי אדרעי וכיצד בני משפחתו ממשיכים את זכרו? כל הפרטים בכתבה הבאה.

רפי אדרעי ז"ל – כל מה שרציתם לדעת

מלחמת יום העצמאות גבתה את חייהם של אלפי נערים וגברים שחירפו את נפשם למען המולדת. כזה היה רפי אדרעי ז"ל אשר נולד וגדל בעיר צפת למשפחה שורשית ובעלת ערכים של נתינה וסיוע. כמי שנחשף מגיל צעיר לתרבות הנתינה, החליט אדרעי להצטרף לתנועת הנוער העובד והלומד ובתוך זמן קצר התבלט מאוד, כפי שניתן היה לראות בהשתלבות שלו כמדריך כריזמטי שהצליח לסחוף אחריו רבים. עת גיוסו לצה"ל התלבט אדרעי בתור מומחה לסליקת נשק, כאשר תוך כדי הלחימה לקח חלק פעיל בהגנה על העיר צפת.

בשנת 1948 נפל אדרעי בעקבות הפגזה עזה מצד האויב המצרי, כתוצאה מקליע שחדר לעורפו. הוא היה בן 24 בלבד ונקבר על פי בקשת המשפחה בראש העין. סיפור הגבורה שלו  גם בזמן הלחימה אבל עוד לפני עת החליט לתלות את דגל ישראל על גג בניין המלון תחת אש לצד העשייה החברתית שלו הובילו את בני המשפחה לנקוט בפעולות, כמו הקמה של בית יד לבנים בעיר צפת לצד קידום של פעילות חברתית.

 

 

עמותת אחינועם – ממשיכים את העשייה החברתית

את עמותת אחינועם הקימו האחים רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם איל אדרעי וכן משה אדרעי בעקבות חובה ערכית ומוסרית לצמצום הפערים בחברה הישראלית, לצד ההשראה אותה קיבלו מהדוד האהוב שנלחם למען המולדת, אבל גם פעל רבות למען הפריפריה. על כן, במסגרת הפעילות של העמותה המייסדים מקדמים שורה ארוכה של תוכניות חברתיות, כמו למשל תוכנית פורצת דרך המתמקדת בסיוע לבני נוער מהעדה האתיופית לטובת קידום השתלבות במסגרת הצבאית. במסגרת הפרויקט הזה מספקת העמותה ליווי מלא ומעטפת לתלמידים מגיל 16 המשתייכים לעדה האתיופית ובמסגרת הזו הם מפתחים יכולת של מנהיגות, שיפור יכולת פיזית לצד מנטלית, כל זאת מתוך מטרה להעלות את אחוזי ההצלחה להתקבל לתפקידים בכירים ביחידות מובחרות וכן תפקידי קצונה. תוכנית זו הצליחה ועדות לכך ניתן למצוא בנתונים המעידים כי מעל ל-95% מהבוגרים אכן הצליחו להגשים את החלום ולהתקבל, כאשר הייחודית של התוכנית הזו נובעת גם ממעטפת מלאה אותה הבוגרים מקבלים גם באקדמיה, על ידי תוכנית מלגות של עמותת אחינועם.

לא משאירים אף תלמיד מחוץ לכיתה

תוכנית "לא משאירים אף תלמיד מחוץ לכיתה" היא תוכנית המתמקדת בחלוקה של מחשבים חדשים או מחודשים בעבור נערים ונערות מכל רחבי הארץ, ותוך שימת דגש על אזור הפריפריה. תוכנית זו החלה עם פרוץ מגפת הקורונה ונמשכת עד לימים אלו ממש, וזאת לאור ההצלחה כמו גם ההבנה כי מדובר בפרויקט בעל חשיבות עצומה לא רק לבני הנוער אלא גם לצמצום פערים טכנולוגיים.

לסיכום

רפי אדרעי ז"ל היה לוחם אמיץ מאוד שראה בעיר צפת כחלק בלת נפרד מסיפור חייו. בני משפחתו ממשיכים את דרכו באמצעות עשייה חברתית המתבצעת מכל הלב, וללא כוונות רווח. באתר הרשמי של העמותה תוכלו למצוא מידע מורחב אודות הפרויקטים הנוספים של העמותה הפועלת מזה שנים רבות למען החברה הישראלית, בהשראה של דודם האהוב.