הנה סקופ: תמונה משכנעת אותנו לקנות יותר מכל סלוגן. אפילו מחקרים מראים כי גולשים מעדיפים תמונות על פני מילים. דפדפו בז'ורנל יוקרתי – כנראה שתראו שם פרסומות שונות דוגמת שוקולד, קפה גרגירים, שעונים לגבר (בדרך כלל על רקע של מטוס קרב או מכונית), סנדלי ערב, עט נובע, טבעת או שרשרת, ועוד כל מיני אקססוריז שיעשו לכם את החיים מאושרים מאוד לכמה דקות.


צילום // אלעד אקרמן

תמיד, אבל תמיד, השוקולד מצולם בזוויות יפות בכדי שתוכלו לשמוע אותו מתפצח לכם בפה. הקפה מגורגר היטב, ממש מתחשק לאכול אותו ככה. העט סקסי להחריד. התכשיטים דורשים שתענדו אותם. בקיצור, תמונה מוכרת חוויה. עונג. ריגוש. תשוקה. היא אמנם שווה אלף מילים, אבל אם תתעקשו על שלוש אז אשאר עם המסר: "כזה אני רוצה!"

איך יוצרים צילומים כאלה - שהעגבניה נראית סקסית, שהמרק זועק "תאכלו אותי", ושבלוטות הטעם, הרוק והחשק עובדות ברגע שהעיניים שוזפות את הצילום?


צילום // אלעד אקרמן

ניקוי, סיוע והכנה
כשהוזמנתי על ידי סיגל קולטון לשמש כאסיסטנט בסשן צילומי תכשיטים של המעצבת לורן רייק, קיבלתי תדרוך מדויק: התכשיטים עדינים מאוד וקטנים מאוד כך שמדובר בסט מאוד מסובך.

התפקיד שלי: ניקוי והכנה של האלמנטים הבונים את הסט (זכוכיות, פרספקסים וכדומה), סיוע בהעמדת שלושה מקורות תאורה בנקודות קריטיות על מנת להאיר את התכשיטים כראוי, עידוד נפשי והרבה סבלנות (בזכרוני חזרתי עשור לאחור, לתקופה בה עבדתי כעוזר טכנאי באולפני הקלטה. דה ז'ה וו).

כשנכנסתי לסטודיו כלי העבודה כבר היו ערוכים כמו לפני ניתוח: פלטות זכוכית. תרסיס גליצרין. תרסיס ניקוי. מקלוני אוזניים. נייר מגבת. פינצטות. מצלמה על חצובה. פלאשים אלחוטיים ערוכים ומוכנים לפעולה.


צילום // אלעד אקרמן

האתגר: להעניק לתכשיטים קטנים וזעירים (צמידים, שרשרת, טבעת) את התחושה שצולמו בעומק המים, בצלילות ובבהירות. הגליצרין יוצר תחושת מימיות אך השימוש בו חייב להיות מהיר ומדויק: התזה בכיוון הנכון על משטח הזכוכית ליצירת טיפות שקופות ושמנוניות, ומיד אחר כך – צילום מהיר ומוקפד. תוך דקות ספורות הטיפות הופכות לנוזל שמנוני והיה עלי לנגב מהר את המשטח כראוי ולהכין אותו לתרסיס הבא.


צילום // אלעד אקרמן

עידוד נפשי
לפני שניגשים לצילום עצמו וליצירת האפקטים (לא פוטושופ. אפקטים שעושים על באמת, עם חומרים שקונים בחנות) מחפשים אחר זווית הצילום הטובה ביותר. מבין כל מרכיבי הסט, מדובר במרכיב הכי חשוב – שכן לאחריו יצולמו כל יתר התכשיטים בזווית זהה כמעט לחלוטין. השיקולים לכך רבים ובהם שימוש נכון בתאורה וההעמדה של הסט כולו.

חיפוש הזווית הרצויה יכול לארוך זמן רב וכאן נדרש עידוד נפשי במטרה להגיע להסכמה ולהתחיל לצלם. לאחר התלבטות קלה ודוגמאות יפות של סיגל, קיבלה לורן החלטה והתחלנו לעבוד.


צילום // אלעד אקרמן

והרבה סבלנות
סט הצילום היה מורכב וחייב אותנו לעבוד במשנה זהירות ועדינות. על שולחן הזכוכית הונחה קערה שקופה, בתוכה רכיבי תפאורה ליצירת אווירה, ומעליהם פלטה שעליה הונחו התכשיטים. מעל התכשיטים הונחה בהגבהה פלטה נוספת ליצירת האפקטים השונים של המים על התכשיט. תזוזה אחת שגויה – וכל העסק מתפרק. התכשיטים מורכבים מחוליות זעירות, יהלומים קטנים ואלמנטים מיניאטוריים דוגמת צדפים, קונכיות ואלמוגים.


צילום // אלעד אקרמן

תכשיט הוא עסק מורכב המחזיר אור באופן שונה בכל מילימטר. את היהלומים יש לסדר בשורה אחת, החוליות חייבות להיות מיושרות, ובכלל רצינו שהצדף או הקונכייה יחזירו בוהק יפה מהפלאשים.

צריך לארגן הכל עם פינצטות ולעצב את השרשרת שתיראה כאילו נחתה במעמקי הים. ואת כל הסידור היפה הזה עשינו על גבי הפלטה המונחת על מגבהים בתוך קערת מים. ובלי לזוז. מצלמים כמה צילומי ניסיון ומגלים שהיהלום השלישי משמאל החליט לשנות זווית. מתקנים ומצלמים. בזמן שהכנתי עוד פלטת זכוכית סיגל גילתה חולייה סוררת שזזה ממקומה בשרשרת. ושוב מהתחלה. מסדרים. מכוונים... מצלמים. סבלנות, כן?


צילום // אלעד אקרמן

מבחן התוצאה
איך יודעים שתמונה עובדת? כשמתבוננים בה ולא נשארות מילים כדי לתאר את מה שמרגישים. כשתרצו כל כך לגעת, למשש, לענוד, לטעום או לנסות את המוצר בתמונה בלי לומר מילה – תדעו שהתמונה עושה את העבודה.

שהרי בסופו של דבר מטרת הצילום היא להניע לפעולה: לגרום לכם להיכנס לחנות, לפתוח את הארנק ולפנק את עצמכם באותו מוצר מדהים שעכשיו ראיתם. אתם פשוט חייבים לנסות אותו.


צילום וסטיילינג // סיגל קולטון, עיצוב תכשיט // לורן רייק, עוזר צלם // אלעד אקרמן

© כל הזכויות למאמר, בכללותו או בחלקו שמורות לאלעד אקרמן ולדרך צילום. כל הזכויות לצילומי הסט שמורות לאלעד אקרמן. כל הזכויות לצילומי התכשיטים שמורות לסיגל קולטון. כל הזכויות לעיצובי התכשיטים שמורות ללורן רייק.