אומרים שלקומפוזיציה יש חוקים. סבבה, אז אומרים. יכול להיות שיש חוקים כאלה, אבל דעתנו בעניין שונה לגמרי. לתפיסתנו, לא קיימים באמת 'חוקי קומפוזיציה' - כל תפקידה של הקומפוזיציה הוא לשמש כלי בצילום, בדיוק כמו כל כלי צילומי אחר.

אבל עזבו אתכם מקומפוזיציה, הרי זה דיון פילוסופי-תרבותי-אמנותי (אם תרצו) אחר ומעמיק הרבה יותר ואנחנו? בסך הכל רוצים לתת לכם 'טיפ' קטנטן...


צילומים // סיגל קולטון

תופסים עולם בשתי עיניים
בואו נדבר על ראייה - היא זו שבעצם מכתיבה לנו את אופן בניית הקומפוזיציה. בהיותה כזו, עלינו לשים לב לפער החד משמעי בין האופן בו העין רואה את העולם, לבין האופן בו המצלמה 'תופסת' אותו.

על מנת לשכלל את יכולות 'הקימפוז', עלינו ללמוד להתבונן סביבנו באופן שבו איננו מורגלים. וכדאי שנבין כבר מעכשיו שהעין והמצלמה הם שני עולמות שונים לחלוטין בתפיסה המרחבית.


צילום // אלן צ'פלסקי

גם המצלמה זקוקה לעזרה
ראשית, אל העין מתווסף אלמנט שאינו קיים במצלמה והוא 'המוח האנושי', ולמוח הזה תכונות התבוננות אינטואיטיביות, חייתיות אם תרצו. הוא מתוכנן לאופן ראייה מסוים. לרוב, אופן הראייה מאפשר לנו לבודד אלמנטים ולהתרכז בחשוב. מהו החשוב? תלוי כמובן במתבונן ובסיטואציה.

אנחנו יכולים להביט על אלמנט ספציפי מבלי לשים לב למה שנמצא לפניו, מאחוריו או מצדדיו. נוסף על כך, ההתבוננות היומיומית שלנו על העולם נעשית ברוב המקרים דרך שתי עיניים. בצילום הכל משתנה. המצלמה, ללא עזרתנו, לא ממש יודעת לעשות הפרדה. ובניגוד אלינו - למצלמה יש רק 'עין' אחת ואנחנו חייבים לעזור לה.


צילומים // אלן צ'פלסקי

עיניים מאולפות לרווחה
בכדי שנוכל לקבל החלטות ביחס לבניית הקומפוזיציה, נדרשת יכולת לשלוט בראייה היומיומית. חשוב לבחון את כל האלמנטים העומדים לפנינו מבלי לבודד ומבלי לתת תשומת לב מיוחדת לאחד מהם על פני השני.

לאחר שנראה את כל האלמנטים העתידים להצטלם, נוכל להחליט אם להכלילם בסיפור או לא, האם לזוז מעט ימינה או שמאלה, האם להתקרב או להתרחק. במילים אחרות, גדולתו של צלם נמדדת (בין היתר) ביכולתו 'לאלף' את עיניו.


צילומים // סיגל קולטון

לכן, בפעם הבאה שנצא לצלם נזכור שרצוי מאוד לעצום עין (ולא כביטוי אלא כפועל), ולסרוק את כל קצוות הצילום. רק כך נוכל ליצור קומפוזיציה במודע ובמכוון שתשמש כלי נוסף בדרכנו להעביר מסר, תחושה, רעיון וכן הלאה...

אז קדימה.. צאו לצלם ושיהיה בהצלחה!

מידע על הקורסים המוצעים בבית הספר דרך צילום

http://www.photo-way.co.il/list-of-courses

אלן וסיגל