לפני תחילת הפעילות עם הקשישים לא ממש ידעתי למה לצפות, מה תהיינה דרישותיהם והאם בכלל יסכימו להקשיב וללמוד מאדם צעיר. למען האמת קצת חששתי.


צילום // ברטין

אך כבר בשיעור הראשון הבנתי מיד שלחששות שלי אין מקום ושיש לי עסק עם אנשים אמנם מנוסים מחד אך צמאים ללמוד מאידך. כבר בשאלה הראשונה ששאלתי: 'אילו סוגי צילום אתם מכירים?' קיבלתי שטף תשובות נלהבות. כמובן שעד לאותו הרגע הצילום היווה, עבור משתתפי הקורס, התעסקות אגבית או לכל היותר תחביב חביב וצדדי.


צילום // אדית

בתחילת הקורס היתה תנועה רבה של משתתפים שבאו להתנסות בחוויה ונעו סביב קבוצה של מתמידים. בסביבות מחצית הקורס התגבשה קבוצה שהתמידה עד לסופו והגיעה לתוצאות מעניינות בהתייחס לנושאים בהם עסקנו: צורה וצבע, דיוקן, דיוקן עצמי, צילום חברתי ועוד.


צילום // חנה

התרכזנו באחד הכלים החשובים בצילום: ההתבוננות. זהו כלי שבעזרתו ניתן להפוך מקום 'בנאלי' אותו אנו פוקדים יום יום (ובעקבות כך כבר לא ממש רואים את האלמנטים מהם הוא מורכב) לגן עדן של צילומים, מעניינים, מגרים ורציניים. דרך תרגילים ייזומים, התנסות בצילומים ודיון בתוצאותיהם, חידדנו את הראייה המיוחדת של כל אחד ואחת מהמשתתפים. התוצאות היו מרהיבות.


צילום // מרדכי

כמדריך, נהניתי לראות את התפתחות הראייה אצל המשתתפים. היו משתתפים שבחרו להתמקד דרך צילום באהבותיהם הקיימות כמו החתולים של אדית או אחרים שבחרו להתבונן בכל פעם מחדש על הנעשה סביבם לפי נושא התרגיל כפי שנהג מרדכי.


צילום // עליזה

אני רוצה להודות לכל משתתפי הקורס הקבועים: אדית, ברטין, ברכה, דורלי, חביבה, חנה, כרמלה, לוטי, מרדכי, מרסל, עליזה, רבקה, רחל, רינה ושמחה. תמשיכו לצלם!!

אני רוצה להודות לצוות הנפלא שליווה אותנו, לעדינה שץ, מנהלת המרכז ולצוות העובדים המסור. הקורס הזה היווה עבורי חוויה מלמדת ואני מצפה בשמחה לקורס הבא שיערך במרכז.

אלן צ'פלסקי.

// קצת על הקורס והתערוכה

הצילומים המוצגים בתערוכה נוצרו במהלך קורס צילום שהתקיים במרכז יום לקשיש ע”ש מנדלבוים בר”ג ביוזמת עדינה שץ, מנהלת המרכז ובהדרכת ביה”ס ‘דרך צילום’.

הקורס נבנה בהתאמה לדרישות המרכז וליכולות הקשישים. לכן נעזרנו במצלמות חד פעמיות פשוטות לתפעול והתרכזנו בפיתוח הראייה האישית. גם התרגילים המעשיים הותאמו לתנאי המרכז והתקיימו במתקניו ובסביבת המגורים של המשתתפים.


צילום // לוטי

מטרת הקורס הייתה להבין את שפת הצילום כשפה חזותית, דרכה ניתן לשקף את ראייתו של כל משתתף ולהעביר מסרים שאינם מילוליים. בסיום התהליך נעשתה עבודת הכנה משותפת להקמת תערוכת הסיום המוצגת כאן, הכוללת מבחר מייצג של עבודות שנוצרו במהלך הקורס ומשקפת את הייחודיות של כל משתתף.


צילום // רבקה

מטרת הקורס הייתה להבין את שפת הצילום כשפה חזותית, דרכה ניתן לשקף את ראייתו של כל משתתף ולהעביר מסרים שאינם מילוליים. בסיום התהליך נעשתה עבודת הכנה משותפת להקמת תערוכת הסיום המוצגת כאן, הכוללת מבחר מייצג של עבודות שנוצרו במהלך הקורס ומשקפת את הייחודיות של כל משתתף.


צילום // רחל

לתערוכה זו חשיבות עליונה בסגירת מעגל ופתיחת תהליך חשיבה חדש יחד עם הגאווה וההתרגשות שחווים חברי הקבוצה. אנו מודים לעדינה, לצוות המרכז המסור ולקשישים שלקחו חלק בקורס על החוויה הנפלאה שעברנו יחד ומאחלים לכולם המשך פעילות פורה ויצירתית.

צוות 'דרך צילום', מאי 2010.