סיימתם את הלימודים ואתם רוצים לעבוד ולהגשים את החלום, אבל מאיפה מתחילים? איך יוצרים קשר עם הלקוח? כדאי לעבוד בחינם? לפני שתצאו לדרך חדשה, קבלו המלצות של בוגרים עובדים - ומצליחים

לימודי הצילום הסתיימו ואתם כבר רוצים להיות צלמים עצמאיים ולכבוש את העולם בחצי לחיצה. אבל מאיפה מתחילים? הרי צלמים יש המון וכולם רוצים להצליח ולהתפרנס. כדאי לעבוד בחינם? איך יוצרים קשר עם הלקוח? ואולי עדיף להשקיע בציוד חדש?

"בתחילת הדרך חשוב לצבור ניסיון בעבודה מול לקוחות ולהרחיב את תיק עבודות", ממליצה מוריאל פיסלזון, בעלת סטודיו מוריאל המתמחה בצילומי היריון, משפחה, ניו בורן, עירום אומנותי ותדמית. "זה אומר שאפשר לעבוד בחינם, אבל לתקופה מאוד מוגבלת".


צילום // מוריאל פיסלזון

יוזמה אישית ובטחון עצמי
"את דרכי העצמאית התחלתי מיוזמה אישית שלי", היא מספרת. "כבר במהלך הלימודים נמשכתי לצילומי נשים ועירום, וכשסיימתי הזמנתי לסטודיו שלי כמה נשים בהיריון תמורת סכום סמלי".

לדבריה, כשצברה ביטחון גם הלקוחות הרגישו בכך. "כשיש ביטחון עצמי יודעים לתמחר את העבודה במחיר הוגן, כזה שמעניק ללקוח את התחושה שהוא מקבל תמורה מלאה לכספו".


צילום // מוריאל פיסלזון

פיסלזון מעידה כי פטנטים שיווקיים עלולים לעלות לכם ביוקר. "עשיתי שימוש בקופונים אבל כשרציתי בהמשך להעלות מחירים – היה לי מאוד קשה. עדיף לדרוש מחיר מלא, בלי הנחות ובלי מבצעים".

תנו כבוד למקצוע
אביב פרסבורגר
, צלם מוצר, אדריכלות, עיצוב פנים ואירועים, מזכיר שצריך לצלם קודם כל עבור הנפש, הכיף והחוויה. בנוסף הוא מבקש, "כבדו את המקצוע שאתם עוסקים בו ותגרמו ללקוחות לכבד את מה שאתם עושים.


צילום // אביב פרסבורגר

נוטים לראות בעבודת הצלם משהו מובן מאליו של כמה קליקים. אתם לא באים, מצלמים והולכים, ואם כך הלקוח שלכם חושב – תגידו לו יפה שלום. חבל שיפגע בשמכם המקצועי. השקעתם זמן וכסף כדי לעשות את העבודה על הצד הטוב ביותר".

לחצו למידע נוסף אודות קורס צילום


צילום // אביב פרסבורגר

לדבריו, אפשר לעבוד חינם – רק אם מדובר בעבודה חד פעמית שחשובה לכם באופן אישי, כזו שהלקוח אינו יכול לשלם עבורה. "לפני כמה שנים צילמתי בחינם הופעה של אמן ידוע שהגיע מחו"ל, ולו רק עבור החוויה האישית ותיק העבודות".

באיזו שפה אתם מצלמים?
"אם חשבתם שסיימתם ללמוד – טעיתם", מדגיש שי אזולאי, צלם אירועים. "צלמים רבים מוצאים תחום התמחות ומשתלבים בתעשייה, אבל שוכחים להעמיק את הידע. כדאי ללמוד תוכנות חדשות, להכיר טוב יותר את תפעול המצלמה או לחקור את נושא האור".


צילום // שי אזולאי

אבל הנושא המורכב ביותר איתו מתמודד כל בוגר הוא פיתוח ושכלול שפת הצילום האישית, ויש לכך השלכות כלכליות. "הצלמים שהצליחו הם אותם אלה שפיתחו משהו חדש ואחר שעוד לא היה כאן", מסביר אזולאי.

"השפה האישית שצלמים פיתחו ואימצו לעצמם אפשרה להם בהמשך לנהל את העסק בצורה רווחית יותר. מעבר לכך, צריך לזכור שאחרי הכל אנחנו הצלמים נותני שירות. אם נדע לטפח את הקשרים שלנו עם לקוחות בפן האישי נוכל לפתוח לעצמנו דלתות בעתיד".


צילום // שי אזולאי

לקדם ולהתקדם
סיגל קולטון
, שותפה ומרצה בכירה בדרך צילום, ממליצה להתייחס אל העסק שלכם במלוא הרצינות כבר מהרגע הראשון. "קדמו את עצמכם ברשתות חברתיות, פתחו עמוד עסק בפייסבוק, הקימו אתר אינטרנט מכובד ושמרו על קשר קבוע עם לקוחות פוטנציאליים – גם בחגים".


צילום // סיגל קולטון

לדבריה אין עבודות חינם, שכן הרצינות וההתייחסות אל עצמכם כאל עסק לכל דבר מתבטאת גם בדרישה לעבוד בתשלום. "אם כבר החלטתם לעבוד בחינם, עשו זאת למטרות צדקה או בתקופת הלימודים – לא כעסק עצמאי".


צילום // סיגל קולטון

ועוד כמה המלצות חמות לפני שיוצאים לדרך:

צלמו כמה שיותר (בלי קשר לעבודה) – כך תעמידו לעצמכם אתגרים גדולים יותר ותשתפרו כל העת.

קנו רק מה שאתם צריכים – יש לכם כסף מיותר? אל תמהרו להשקיע אותו במצלמה חדשה או בעדשה נוספת. ציוד חדש אינו ערובה לצילומים טובים יותר.

עבדו כאסיסטנטים – השאירו את האגו בצד וצאו לעבוד כעוזרי צלם למשך שנה לפחות. בזמן הזה תשפרו טכניקות, תיחשפו לסודות מקצועיים, ותלמדו אודות התנהלות עסקית מול לקוחות והגשת מוצר סופי.

טאבולה ראסה – התייחסו אל כל עבודה כאל פרויקט חדש, מורכב ומאתגר, עם הייחודיות והקושי שבו.

שפרו את שפת הצילום שלכם – זה הזמן לשכלל את שפת הצילום שפיתחתם לעצמכם במהלך הלימודים.

  •  
  • קיבלתם הצעת עבודה ואתם מעוניינים לדעת כיצד להתנהל מול הלקוח? זקוקים לייעוץ במתן הצעת מחיר? יש לכם שאלות נוספות? אלן וסיגל ישמחו לסייע לכם.
  •  

© כל הזכויות למאמר, בכללותו או בחלקו שמורות לאלעד אקרמן ולדרך צילום. כל הזכויות לצילומים המופיעים במאמר שמורות למוריאל פיסלזון, אביב פרסבורגר, שי אזולאי וסיגל קולטון.